خواب بعد از ظهر و حافظه

به گفته محققان دانشگاه کالیفرنیا، افرادی ‌که ظهرها خواب کوتاهی دارند، نسبت به افرادی‌که ظهرها نمی خوابند، در آزمون ها بهتر عمل می کنند. توانایی ذهن در یادگیری اطلاعات در طول روز یکسان نیست. با پیش رفتن روز، منطقه ای از ذهن که مأمور ذخیره اطلاعات است، مسدود می شود.
به نظر می رسدخواب بعد از ظهر، در زمانی‌ که توانایی ذهن در یادگیری کاهش می یابد  ذخیره حافظه ذهن را پاک کرده و فضایی برای ذخیره اطلاعات جدید فراهم می کند.
به گفته محققان خوابیدن پیش از یادگیری اهمیت زیادی دارد، همان طوری که خوابیدن پس از یادگیری به طبقه بندی شدن مطالب یادگرفته شده کمک می کند.
در واقع خوابیدن پیش از یادگیری مطالب به پاک شدن حافظه کوتاه مدت و انتقال مطالب یادگرفته شده به حافظه بلند مدت کمک کرده و اجازه ورود اطلاعات بیشتری را می دهد.

                                               

آشنایی با برخی از ترکیبات سمی (1) : ماده سمی آکریلامید

برخی از ترکیبات شیمیایی که از طریق مواد غذایی وارد بدن انسان می شود، مواد سمی هستند که در طی مراحل پخت در مواد غذایی تشکیل می شوند.

 دانشمندان سوئدی موفق شدند از مواد غذایی که غنی از نشاسته بوده و در دمای بالاتر از 120 درجه ی سانتی گراد پخته شده بودند، مثل سیب زمینی برشته شده، چیپس و نان برشته یک ماده ی سمی به نام "آکریلامید" را جداسازی نمایند.

آکریلامید یک ترکیب شیمیایی است که در غذاهای با منشاء گیاهی که غنی از کربوهیدرات و مقدار کمی پروتئین می باشد در طی مراحل پخت با حرارت بالا، تشکیل می شود.

از سال 1950 آکریلامید در صنایع مختلف به کار می رفت، در سال 1997 آکریلامید از طریق راه پیدا کردن به آب های سطحی و آب های چاه سبب مرگ ماهی ها و فلج شدن گاوها و آسیب به محصولات کشاورزی گردید. در سال های 1997 تا 2001 محققین متوجه شدند، آکریلامید نه تنها در خون افراد سیگاری به صورت ترکیب با هموگلوبین دیده می شود، بلکه در افراد غیر سیگاری هم مقدار زیادی آکریلامید یافت می گردد که توجه محققین را به خود جلب کرد.

ادامه مطلب: آشنایی با برخی از ترکیبات سمی (1) : ماده سمی آکریلامید

اولین کارگاه آموزشی گروه آزمایشگاه

اولین کارگاه آموزشی گروه آزمایشگاه استان قم

                      با موضوع  :

رفع اشکال آزمایشات زمین شناسی کتب آزمایشگاه علوم تجربی 1و 2

 

 

تاریخ برگزاری :28 آبان ماه1397

 ساعت برگزاری : 18/30

محل برگزاری : چهار راه غفاری - خیابان ایستگاه - خانه علوم و فنون