مسابقه آنلاین استانی

به اطلاع همکاران محترم زیست شناسی استان قم  میرساند مسابقه علمی آنلاین دبیران زیست شناسی قم روز دوشنبه مورخ 1396/02/18 از طریق سایت گروههای آموزشی استان به نشانی QOMGT.IR (بخش سامانه  آزمون آنلاین) برگزار خواهد شد.

موضوع مسابقه: محتوای کتب زیست شناسی دبیرستان

تولید اعضای بدن انسان؛ رویا یا واقعیت؟

دانشمندان سلول‌های انسانی را داخل جنین خوک پرورش دادند

تولید اعضای بدن انسان؛ رویا یا واقعیت؟

PigChimeraHeader_1024.jpg

دانشمندان طی پژوهشی که ممکن است روزی به پرورش اندام انسانی در داخل بدن حیوانات منجر شود، موفق به پرورش سلول‌های بنیادی انسان در داخل جنین خوک شدند.

به گزارش ایسنا به نقل از ای بی سی نیوز، پرورش اندام انسانی در داخل بدن حیوانات رؤیای دیرینه دانشمندانی بوده که بدنبال تولید اعضای پیوندی همچون قلب، کبد، کلیه و دیگر اعضا برای بیماران نیازمند هستند. 

در راستای رسیدن به این هدف دانشمندان با موفقیت توانستند اولین جنین تلفیقی انسان و خوک را تولید کردند.

این جنین اطلاعات ژنتیکی هر دو گونه خوک و انسان را دارا است. نتایج این پژوهش در نشریه پزشکی سلول(Cell) منتشر شده است.

این پژوهش جدید فقط گام نخست به سوی این هدف بوده و دانشمندان هشدار می‌دهند، انسان با کاربرد فناورانه و علمی چنین دستاوردی سالها فاصله دارد.

دکتر ژون وو، از موسسه سالک در ایالات متحده و نویسنده ارشد این پژوهش، گفت: این اولین بار است که آنها با موفقیت توانستند یک جنین تلفیقی از  انسان و خوک را تولید کنند.

وی افزود: ما در این پژوهش از سلول‌های بنیادی انسانی استفاده کرده و مشاهده کردیم که سلول‌های انسان می‌توانند در جنین خوک زنده بمانند و به مراحل اولیه بافت تبدیل شوند.

او گفت: پیشتر ما از اینکه سلول بنیادی انسان توانایی ورود به روند تکامل جنین خوک را داشته باشد، مطمئن نبودیم چرا که این دو گونه تفاوت‌های بسیاری با یکدیگر دارند و حدود 95 میلیون سال قبل از هم جدا شده اند.

اکنون به این نتیجه رسیده‌ایم که قرار دادن سلول‌های انسانی در حیوانات می‌تواند برای مطالعات چگونگی توسعه بیماری‌های ژنتیکی و غربالگری داروهای بالقوه موثر باشد.

حیواناتی که دارای سلول‌های گونه‌های مختلف هستند، "شیمر (chimera)"نام دارند که پیشتر در سال 2010 چنین ترکیبی با استفاده از موشها و موش‌های صحرایی انجام شده است، اما این دو گونه جانوری شباهت های ژنتیکی بسیار بیشتری نسبت به انسان و خوک به یکدیگر دارند.

دعوت همکاران به تهیه طرح درس و حضور در جشنواره تدریس مجازی

ضمن تشکر از کلیه همکارانی که  با تهیه طرح درس و حضور در جشنواره تدریس مجازی امکان استفاده از تجربیات ارزشمندشان را به سایر همکاران می دهند به اطلاع می رساند با توجه به زمان باقی مانده دبیران علاقمند به  حضور در این فعالیتهای ارزشمند  تا 14 فروردین ماه فرصت دارند  کارهای خود را به گروههای آموزشی ارسال نمایند.