تولید اعضای بدن انسان؛ رویا یا واقعیت؟

دانشمندان سلول‌های انسانی را داخل جنین خوک پرورش دادند

تولید اعضای بدن انسان؛ رویا یا واقعیت؟

PigChimeraHeader_1024.jpg

دانشمندان طی پژوهشی که ممکن است روزی به پرورش اندام انسانی در داخل بدن حیوانات منجر شود، موفق به پرورش سلول‌های بنیادی انسان در داخل جنین خوک شدند.

به گزارش ایسنا به نقل از ای بی سی نیوز، پرورش اندام انسانی در داخل بدن حیوانات رؤیای دیرینه دانشمندانی بوده که بدنبال تولید اعضای پیوندی همچون قلب، کبد، کلیه و دیگر اعضا برای بیماران نیازمند هستند. 

در راستای رسیدن به این هدف دانشمندان با موفقیت توانستند اولین جنین تلفیقی انسان و خوک را تولید کردند.

این جنین اطلاعات ژنتیکی هر دو گونه خوک و انسان را دارا است. نتایج این پژوهش در نشریه پزشکی سلول(Cell) منتشر شده است.

این پژوهش جدید فقط گام نخست به سوی این هدف بوده و دانشمندان هشدار می‌دهند، انسان با کاربرد فناورانه و علمی چنین دستاوردی سالها فاصله دارد.

دکتر ژون وو، از موسسه سالک در ایالات متحده و نویسنده ارشد این پژوهش، گفت: این اولین بار است که آنها با موفقیت توانستند یک جنین تلفیقی از  انسان و خوک را تولید کنند.

وی افزود: ما در این پژوهش از سلول‌های بنیادی انسانی استفاده کرده و مشاهده کردیم که سلول‌های انسان می‌توانند در جنین خوک زنده بمانند و به مراحل اولیه بافت تبدیل شوند.

او گفت: پیشتر ما از اینکه سلول بنیادی انسان توانایی ورود به روند تکامل جنین خوک را داشته باشد، مطمئن نبودیم چرا که این دو گونه تفاوت‌های بسیاری با یکدیگر دارند و حدود 95 میلیون سال قبل از هم جدا شده اند.

اکنون به این نتیجه رسیده‌ایم که قرار دادن سلول‌های انسانی در حیوانات می‌تواند برای مطالعات چگونگی توسعه بیماری‌های ژنتیکی و غربالگری داروهای بالقوه موثر باشد.

حیواناتی که دارای سلول‌های گونه‌های مختلف هستند، "شیمر (chimera)"نام دارند که پیشتر در سال 2010 چنین ترکیبی با استفاده از موشها و موش‌های صحرایی انجام شده است، اما این دو گونه جانوری شباهت های ژنتیکی بسیار بیشتری نسبت به انسان و خوک به یکدیگر دارند.

دعوت همکاران به تهیه طرح درس و حضور در جشنواره تدریس مجازی

ضمن تشکر از کلیه همکارانی که  با تهیه طرح درس و حضور در جشنواره تدریس مجازی امکان استفاده از تجربیات ارزشمندشان را به سایر همکاران می دهند به اطلاع می رساند با توجه به زمان باقی مانده دبیران علاقمند به  حضور در این فعالیتهای ارزشمند  تا 14 فروردین ماه فرصت دارند  کارهای خود را به گروههای آموزشی ارسال نمایند.

راهنمای شرکت در کارگاه (مجازی) زیست شناسی پایه دهم

1- برای شرکت در کارگاه مجازی اینجا را کلیک نمایید .

  • نام کاربری و رمز عبور برای نیروهای رسمی "شماره پرسنلی" و نام کاربری و رمز عبور برای نیروهای آزاد" شماره همراه بدون صفر ابتدایی آن" می باشد.
  • در صورتی که با وارد کردن نام کاربری و پسورد خود با پیغام "ورود نا معتبر، لطفاً دوباره سعی کنید " روبرو شدید با کلیک روی اینجا فرم ثبت اطلاعات خود را تکمیل نمایید . پس از ثبت اطلاعات ، با اطلاع رسانی قبلی به شما فرصت شرکت در کارگاه مجازی داده خواهد شد.

2- پس از ورود ، مشخصات کارگاه مورد نظر خود را مشاهده خواهید کرد. جهت شرکت در این کارگاه روی دکمه "من را ثبت نام کن " در پایین صفحه کلیک نمایید .

  • شرکت در کارگاه مجازی فقط از ساعت 9 صبح روز 95/12/9  الی 21 شب  95/12/10  امکان پذیر می باشد .

3- کارگاه مجازی شامل یک محتوای آموزشی است که به تعداد دفعات نامحدود قابل مشاهده است و پس از حداقل یک بار مشاهده کامل آن ، آزمون پایانی قابل دسترسی است .

4- این کارگاه شامل یک آزمون پایانی است که در صورت کسب حداقل 70 درصد نمره آن ، گواهی دانش افزایی کارگاه قابل دسترسی است که به صورت آنلاین صادر خواهد شد

  • هر کاربر فقط دوبار مجاز به شرکت در آزمون می باشد .
  • سوالات آزمون به طور تصادفی از بانک سوالات انتخاب و نمایش داده خواهند شد.
  • در صورتی که موفق به کسب حدنصاب 70 درصدی در آزمون نشدید فقط یک بار دیگر فرصت شرکت در آزمون خواهید داشت .
  • از آنجا که هدف از برگزاری کارگاه های مجازی ارتقای سطح مهارتهای حرفه ای همکاران گرانقدر می باشد لذا خواهشمند است محتوای آموزشی کارگاه را به دقت مطالعه و سپس اقدام به شرکت در آزمون نمایید .
  • حداقل زمان حضور قابل قبول در کارگاه مجازی (مجموع زمان صرف شده برای مشاهده محتوای آموزشی و شرکت در آزمون ) 30 دقیقه  می باشد .
  • به منظور ایجاد فرصت کافی جهت مطالعه دقیق محتوای آموزشی ، فاصله 30 دقیقه ای بین دو فرصت شرکت در آزمون در نظر گرفته شده است بنابراین در صورت عدم کسب حدنصاب لازم در اولین مرتبه ، آزمون به مدت 30 دقیقه غیر فعال خواهد شد .

5- در صورت کسب حدنصاب ذکر شده در آزمون ،  گواهی دانش افزایی صادر و روی سامانه باقی خواهد ماند و از منوی "صفحه خانگی " در سمت راست سامانه مجددا قابل دسترسی است .

کارگاه مجازی آشنایی با طرح درس نویسی ( با صدور گواهی شرکت)

به اطلاع کلیه همکاران محترم زیست شناسی استان قم می رساند گروه زیست شناسی استان با هدف آشنایی دبیران محترم زیست شناسی با  شیوه طرح درسی نویسی  جهت آمادگی همکارن برای شرکت در فراخوان طرح درس نویسی کشوری اقدام به برگزاری کارگاه مجازی نموده است.

عنوان:

 آشنایی با طرح درس نویسی

زمان برگزاری کارگاه:

از ساعت 9 صبح روز دوشنبه مورخه 95/12/9  تا ساعت  21  روز سه شنبه 95/12/10

شیوه شرکت در کارگاه:

مراجعه به سایت qomgt.ir  و سپس انتخاب  برگه سامانه آموزش مجازی

شیوه ارزیابی

مطالعه محتوای دوره و پاسخگویی به سئوالات آزمون.

 تذکر: صدور گواهی منوط به حداقل زمان حضور 20 دقیقه در صفحه کارگاه و کسب حداقل 70 درصد نمره می باشد.

ضمنا هر شرکت کننده دو بار می تواند آزمون بدهد.