معرفی کتاب

? نه تنبيه، نه تشويق

?️ الفى كُهن

?️ترجمه: اكرم كرمى

?ناشر: انتشارات صابرين

? تعداد صفحه : ٣٥٢

 

?الفى كهن در كتاب خود، تكيه به روان شناسى پاداش و تنبيه را به چالش مى طلبد و استفاده از پاداش را در خانه، مدرسه و محل كار زير سؤال مى برد. وى با استناد به صدها پژوهش مخاطب را متقاعد ساخته است كه تلاش براى كنترل غير مستقيم ديگران از طريق تشويق و پاداش، زيان هاى ماندگار به جاى مى گذارد؛ حتى اگر ظاهرا در كوتاه مدت جوابى دهد. برنامه هايى كه براى تغيير رفتار افراد به كار مى روند نيز در دراز مدت مؤثر نخواهند بود و صرفاً فرمانبردارى موقت ايجاد مى كنند. تمجيد و تحسين نيز رشوه اى كلامى است كه كودكان را به جلب تأييد بزرگسالان وابسته مى سازد. پاداش و تنبيه دو روى سكه ايست كه ارزش چندانى ندارد. به اعتقاد نويسنده، ما به راهكارهايى نيازمنديم كه ما را از كنترل كردن ديگران بى نياز سازد. 

 

لینک کانال توسعه شایستگی حرفه ای معلمان متوسطه دوم نظری در پیام رسان ایتا

https://eitaa.com/Competence_development

معرفی کتاب

 

? درباره‌ی خلاقيت

?️ دكتر سيد على رضا فيض بخش ( هيأت علمى دانشگاه صنعتى شريف و رييس مركز كارآفرينى شريف)

?ناشر: انتشارات باران

? تعداد صفحه ١٣٧

?نگاه كردن متفاوت به مسأله و رسيدن به راه حل جديد، همان چيزى است كه عموماً از آن به خلاقيت تعبير مى شود. اما خلاقيت مفهومى نيست كه بتوان آن را در يك جمله و حتى يك كتاب مفصل هم توضيح داد. خلاقيت در حقيقت فرآيندى است كه در ذهن فرد خلاق اتفاق مى افتد و حاصل آن، شكل گرفتن يك ايده جديد يا يك راه حل ابتكارى است. اين كه خلاقيت ذاتى است يا اكتسابى، موضوعى نيست كه ضرورت بحث داشته باشد، بلكه دنياى امروز تلاش مى كند خلاقيت و مباحث مرتبط با آن را در حوزه هاى روان شناسى، علوم تربيتى و يا حتى مديريت كسب و كار به درستى بشناسد و ابعاد مختلف آن را توسعه دهد.

?تصور اغلب ما از تربيت فرزندمان فراهم كردن محيطى امن ، برنامه ريزى دقيق و هدفمند براى زمان هاى كار و فراغت او، نظارت دقيق بر اعمال و روابطش و هدايت او تا رسيدن به اهدافى عالى است.

?هدف والدين امروزى اين است كه فرزندشان را به شكلى خاص و دلخواه " بسازند" تا در بزرگسالى فردى موفق شود. اما آليسون گوينيك از روانشناسان پيشرو و معاصر، در اين كتاب از غير علمى بودن و زيانبار بودن اين نگاه به فرزندپرورى سخن مى گويد. او نشان مى دهد كه چرا هرگز نبايد دنبال ساختن و شكل دادن به فرزندانمان باشيم.

?كودكان طورى خلق شده اند كه نامنضبط و بازيگوش و پيش بينى ناپذير و خيال پرداز باشند. آن ها هم بسيار متفاوت از والدينشان و هم بسيار متفاوت از يكديگر خلق شده اند.

 

 

 

لینک کانال توسعه شایستگی حرفه ای معلمان متوسطه دوم نظری در پیام رسان ایتا

https://eitaa.com/Competence_development

 

 

معرفی کتاب خلق محیط یادگیرنده در کلاس، مدرسه، جامعه

         

عنوان کتاب: خلق محیط یادگیرنده در کلاس، مدرسه، جامعه

نویسنده: پیتر سنگه

مترجم:لیلی محمدحسین

ناشر: انتشارات منظومه خرد

سال انتشار: 1397

تعداد صفحات: 242

 

درباره کتاب: این کتاب حاصل همکاری پیترسنگه، متفکر حوزه مدیریت و نویسنده کتاب پنج فرمان، با مجموعه‌‌ای از فعالان عرصه آموزش و اندیشمندان تغییرات سازمانی است. سنگه در این کتاب، با ذکر مثال‌های عینی، نشان می‌دهد مدرسه‌ها چگونه با استفاده از ابزار، تکنیک‌ها و منابع می‌توانند رشد و تغییر کنند و خود را با تغییرات و چالش‌های دنیای امروز تطبیق دهند.  

 

لینک گروه توسعه شایستگی حرفه ای معلمان متوسطه دوم نظری در پیام رسان ایتا

                                          https://eitaa.com/Technology_development

   

معرفی کتاب با موضوع اقدام پژوهی

آشنایی با روش کیفی الفبای اقدام پژوهی

 

نویسندگان: محمود رستمیان، علی بیکی و مرضیه رحیمی

ناشر: انتشارات صالحیان

 

چکیده:

 

در دنیای کنونی، تحقیق و پژوهش از بنیان‌های اصلی پیشرفت در زمینه‌های علمی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی هر کشور است. در چند سال اخیر در آموزش و پروش، هرساله معلمان بسیاری در این زمینه فعالیت داشته‌اند که به‌عنوان معلم پژوهنده یا اقدام‌پژوه از آن‌ها نام‌برده می‌شود. اقدام‌پژوهشی می‌تواند عامل بسیار محرک و سازنده‌ای در پویایی معلمان باشد و معلمان می‌توانند تجارب خود را از این طریق به دیگران منتقل کنند.

اقدام‌پژوهی با رویکرد کمی و کیفی انجام می‌شود.

زمانی که داده‌های موردنیاز به صورتی کلامی یا با توجه به تصویر و نمودار ارائه شوند، اقدام‌پژوهی در دسته روش تحقیق کیفی قرار می‌گیرد. به سبب اینکه تحقیقاتی که در آموزش‌ و پرورش انجام می‌گیرد، بیشتر در دسته کیفی قرار دارد و با توجه به گستردگی روش‌های پژوهشی و نداشتن تخصص کافی، نیاز است که معلمان حداقل قبل از انجام اقدام‌پژوهی با روش انجام پژوهش کیفی آشنایی داشته باشد. در این کتاب ابتدا روش انجام پژوهش کیفی با توجه به منابع مختلف آموزش داده‌ شده و در نهایت روش تحقیق اقدام‌پژوهی و شیوه انجام آن در فصل نهم کتاب تشریح شده است.

 

 

لینک کانال توسعه شایستگی حرفه ای معلمان متوسطه دوم در پیام‌رسان ایتا

https://eitaa.com/Technology_development

مقالات درس پژوهی

همکاران محترم در ذیل چند مقاله در رابطه با درس پژوهی را میتوانید دانلود و مطالعه فرمایید