فناوری های جدیدی که کشاورزی را متحول کرده اند

در این مطلب قصد داریم به معرفی فناوری هایی بپردازیم که صنعت کشاورزی را متحول کرده اند. این فناوری ها در چهار بخش حسگرها، فناوری های مرتبط با تولید غذا، اتوماسیون سازی و مهندسی کشاورزی معرفی خواهند شد.

فناوری های جدید می توانند صنعت کشاورزی را نیز مانند هر صنعت دیگری متحول کنند. در ادامه قصد داریم به معرفی فناوری های مرتبط با کشاورزی و کشت ارگانیک بپردازیم و این فناوری ها را در چهار بخش حسگرها، فناوری های مرتبط با تولید غذا، اتوماسیون سازی و  مهندسی کشاورزی بررسی می کنیم. فناوری های هر چهار بخش مذکور باعث تسریع در روند تغییرات شده است. در ادامه با ما همراه باشید.

حسگرها می توانند به کشاورزاندر تمام مراحل تولید و آماده سازی محصولات کشاورزی، تشخیص محصولات، کنترل و نظارت بر حیوانات مزرعه و وضعیت ماشین آلات کشاورزی کمک کنند.

در تولید مواد غذایی هم می توان از فناوری های مرتبط با اصلاح ژنیک بهره مند شد و حتی به صورت بالقوه می توان از فناوری های مرتبط با تولید گوشت در محیط آزمایشگاهی نیز استفاده کرد.

در مورد اتوماسیون سازی هم می توان گفت این فرایند می تواند با استفاده از ربات های بسیار بزرگ و یا بسیار کوچک به منظور بررسی محصولات کشاورزی یا نگه داری از آن ها، عملی شود.

مهندسی کشاورزی نیز با فناوری هایی در ارتباط است که باعث می شوند امکان استفاده از ابزار جدید در کشاورزی فراهم شود و کشاورزی به جایگاه های جدیدی دست پیدا می کند و حتی در زمینه های مختلف اقتصادی نیز به رشد و شکوفایی خوبی برسد. یکی از زمینه هایی که در مهندسی کشاورزی به آن توجه زیادی می شود، زیست شناسی مصنوعی است که امکان برنامه ریزی مجدد به صورت کارآمد برای تولید سوخت از موجودات تک سلولی، محصول جانبی (فراورده هایی که در کنار محصول اصلی واکنش شیمیایی به صورت ناخواسته تولید می شوند) از شیمی آلی و همچنین تولید وسایل هوشمند را فراهم می کند.

ادامه مطلب: فناوری های جدیدی که کشاورزی را متحول کرده اند

معرفی پرتقاضاترین مشاغل فناوری جهان در سال ۲۰۱۷

مهندسی واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و محاسبات شناختی در صدر لیست شغل های پر تقاضا هستند.

فناوری در حال توسعه و گسترش نیست، بلکه در حال انفجار است. به لطف توسعه فناوری های جدید، مانند رایانش شناختی، واقعیت مجازی و واقعیت تکمیلی و اینترنت اشیاء، صنعت فناوری با رشد قابل توجهی در تقاضای کار روبرو شده است.

با توجه به گزارش اداره آمار نیروی کار، پیش بینی می شود که استخدام مشاغل فناوری و کامپیوتر با رشد ۱۲ درصدی تا سال ۲۰۲۴ روبرو شود که بیشتر از میانگین دیگر مشاغل است.

 پیش بینی می شود که نزدیک به ۵۰۰ هزار شغل از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۴ فقط به فناوری اضافه شود. همچنین جدیدترین و محبوب ترین مشاغل فناوری با حقوق بسیار بالا تقاضا می شوند.

چرا؟ به بیان ساده، فناوری، همان آینده است. شرکت ها، آینده و حرکت رو به جلو را فقط در رقابت بر سر فناوری و ابداعات نوآورانه می بینند، تا بتوانند در بازار دوام بیاورند. اجرای آخرین فناوری ها، محصولات مدرن و استعداد های فناوری برای رسیدن به اهداف شرکت ها از ارکان اساسی ماندن در بازار است.

در اینجا نگاهی به سه شغل جدید فناوری مورد تقاضا در سال ۲۰۱۷ خواهیم داشت :

ادامه مطلب: معرفی پرتقاضاترین مشاغل فناوری جهان در سال ۲۰۱۷

۵ فناوری جاده ای هوشمند در آینده

علی رغم تمام پیشرفت های تکنولوژیک صورت گرفته بر روی وسایل نقلیه، دستگاه های تلفن همراه و خودورها، تغییرات چندانی بر روی جاده های آسفالتی صورت نگرفته است! اما گویا زمان آن فرا رسیده است.

به گزارش کلیک، تا به امروز تغییرات وسیعی بر روی خودروها انجام شده است که عمدتا بر روی بهینه سازی کیفیت، امنیت و سرعت خودرهوها تمرکز داشته است. اما خود جاده ها هم نیاز به بهینه سازی دارند. کارهای زیادی هستند که می توانیم بر روی جاده ها انجام دهیم تا تجربه رانندگی کردن را بهبود بخشیده و کیفیت آن را بالاتر ببریم. به ویژه وقتی صحبت از امنیت جاده ای به میان می آید، اهمیت فناوری های آینده بیشتر مشخص می شود.

همچنین ایده هایی هم درباره استفاده از جاده ها برای ذخیره انرژی خورشیدی و تبدیل آن به انرژی الکتریسیته مصرفی خانه ها مطرح شده است. به نظر می رسد آینده با پیشرفت های خوبی در این زمینه همراه باشد.

در این پست قرار است به سراغ ۵ ایده ای برویم که در آینده جاده ها خواهیم دید. ایده اصلی پشت اغلب این فناوری ها را باید در Studio Roosegaarde پیگیری کنیم. این گروه توانست عنوان جایزه بهترین طراحی کانسپت آینده آلمان را در سال ۲۰۱۲ از آن خود کند. این گروه جایزه را برای کار بر روی اولین بزرگراه هوشمند خود دریافت کرد.

ادامه مطلب: ۵ فناوری جاده ای هوشمند در آینده

سنسورهایی که می‌توانند پرمصرف‌ترین لوازم برقی خانگی را شناسایی کنند

قبض برق به صورت ماهیانه برای تمامی خانوارها ارسال می‌شود تا مشخص شود که میزان انرژی مورد استفاده آنها چقدر بوده است. اما این قبض‌ها هیچ وقت نمی‌توانند برق مصرفی لوازم خانگی را به صورت مجزا تفکیک کرده و مشخص کنند که کدام وسیله بیشترین میزان مصرف انرژی را داشته است. در همین راستا نیروی دریایی ایالات متحده با محققان MIT وارد همکاری شده تا شبکه‌ای ارزان قیمت و قابل حمل از تراشه‌هایی را طراحی کند که می‌تواند انرژی مصرفی تک تک لوازم خانگی را تعیین کند.

 

این سیستم از 5 تراشه در ابعاد تمبر پستی تشکیل می‌شود، این تراشه‌ها در نزدیکی یا روی خطوط برقی ورودی خانه نصب می‌شوند و می‌توانند تمامی وسایل خانگی یا سیستم‌های روشنایی را بر مبنای برق مصرفی شناسایی کنند. اطلاعات جمع آوری شده سپس در زمان واقعی به یک اپلیکیشن ارسال می‌شوند و برای مثال مالک خانه می تواند متوجه شود که یخچالش در چه زمانی وارد چرخه دفراست شده است.

 

به گفته یکی از پروفسورهای مهندسی MIT و مدیر پروژه Stephen Leeb، در حال حاضر روش‌های مختلفی برای ارزیابی انرژی مصرفی خانگی وجود دارد، اما این روش‌ها نیازمند استخدام یک تکنسین برق مجرب یا قطع کردن لوله‌ها یا سیم‌های برق به منظور نصب تجیهزات تخصصی و بسیار گران قیمت است. این سیستم جدید به خانوارها امکان می‌دهد تا با استفاده از بست‌های کمربندی پلاستیکی یا حتی نوارچسب این سنسورها را نصب کرده و سپس از طریق پردازش سیگنال، مصرف برق خانگی خود را ارزیابی کنند. این سیستم حتی می‌تواند بهترین زمان برای تعمیر یا تعویض برخی از تجهیزات را مشخص کند.

 

به این ترتیب تا حدی زیادی در مصارف برق شهری صرفه جویی می شود. از سوی دیگر این سیستم نظارتی می‌تواند برای صرفه جویی هرچه بیشتر برق و سوخت در پایگاه‌های نظامی دور از دسترس کمک کند تا این پایگاه‌ها بتوانند مدت زمان بیشتری فعالیت کنند. این سنسورها حتی برای ارزیابی میزان آب مصرفی هم قابل استفاده هستند و محققان این پروژه در حال کار بر روی این قابلیت هستند.

فناوری‌های آموزشی به کمک معلمان و دانش‌آموزان می‌آیند:سرمشق روی تخته سفید تعاملی سامسونگ

شیوه‌های نوین آموزش به شدت بر تکنولوژی روز استوار هستند. تخته سفید تعاملی سامسونگ یکی از محصولاتی است که می‌تواند شیوه آموزش به دانش‌آموزان و دانشجویان را تغییر دهد.

کلاس درس، تخته سیاه و گچ.  کلاس درس، تخته وایت‌ برد و ماژیک. این تغییر، اوج سیر تکاملی کلاس‌های درس در سال‌های پیش بود. اما در کلاس‌های درس امروز، روش‌های سنتی آموزشی جای خود را به استفاده از فناوری‌های جدید داده‌اند. انواع دستگاه‌های هوشمند و نرم‌افزارها نه ‌تنها آموزش را برای دانش‌آموزان تسهیل کرده‌اند بلکه باعث مشارکت بیشتر آن‌ها در فعالیت‌های آموزشی نیز شده‌اند. از طرفی، معلمان هم به کمک دستگاه‌های هوشمند و نرم‌افزارهای مرتبط، کلاس درس را به‌خوبی کنترل خواهند کرد و منابع آموزشی خود را راحت‌تر و بهتر در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌دهند. از آنجایی که امروزه، بحث توسعه روش‌های جدید آموزشی بر استفاده از فناوری‌های جدید متمرکز شده است، سامسونگ با ارائه راه‌ حل‌های آموزشی، امکان تجربه یادگیری و آموزش دیجیتال را برای دانش‌آموزان و معلمان پدید می‌آورد.

ادامه مطلب: فناوری‌های آموزشی به کمک معلمان و دانش‌آموزان می‌آیند:سرمشق روی تخته سفید تعاملی سامسونگ