قوی‌ترین ابرکامپیوتر جهان با سرعت ۱۳۰ پتافلاپ در ژاپن ساخته می‌شود

ژاپن در نظر دارد کم‌مصرف‌ترین و پرقدرت‌ترین ابرکامپیوتر جهان را راه‌اندازی کند و از پایان سال ۲۰۱۷ میلادی آن را به صورت عملی در اختیار بگیرد.
این ابرکامپیوتر می‌تواند با میانگین سرعت ۱۳۰ پتافلاپ فعالیت کند و در مقابل،‌ قوی‌ترین ابرکامپیوتر کنونی جهان که چینی‌ها آن را با نام TaihuLight تولید کرده‌اند با سرعت ۹۳ پتافلاپ فعالیت می‌کند.
هر پتافلاپ معادل یک میلیون میلیارد محاسبه و پردازش در هر ثانیه محسوب می‌شود.

این دستگاه کم‌مصرف‌ترین ابرکامپیوتر جهان هم محسوب می‌شود و میزان انرژی مصرفی در آن حدود ۳ مگاوات اعلام شده است. در مقابل قوی‌ترین ابرکامپیوتر کنونی ژاپن که با نام Oakforest-PACS و با سرعت ۱۳.۶ پتافلاپ نام خود را در لیست Top۵۰۰ جا داده است با توان ۳ مگاوات فعالیت می‌کند.
ابرکامپیوتر جدید با همین مصرف انرژی
۱۰ برابر بیشتر قدرت پردازشی ارایه می‌دهد.
موسسه ملی فناوری و علوم صنعتی ژاپن (
AIST) هم‌اکنون سرمایه‌گذاری‌های خود را آغاز کرده است تا قوی‌ترین ابرکامپیوتر جهان را که هنوز نام آن مشخص نیست، تولید کند.

نکات تکمیلی Excel

کاربران عزیز

آنچه پیش روی شماست مجموعه ای از نکات کاربردی و تکمیلی از Excel  است که توسط گروه آموزشی رایانه نظری استان تدوین شده است . امید است مورد استفاده شما قرار بگیرد .

 

۳ روش دستی برای پاک کردن ویروس های کامپیوتر بدون آنتی ویروس

علاوه بر روش های مختلفی که برای پاک کردن ویروس ها استفاده کرده اید روش های دیگری نیز هست که به شما کمک می کند به صورت دستی ویروس های کامپیوتر خود را از بین ببرید. برای این کار سه روش وجود دارد که در این مطلب می خوانید.

کلیک- پاک کردن ویروس ها به روش دستی کار سختی نیست. شما می توانید با مراحل ساده ای که در ادامه می آید به سادگی ویروس های کامپیوتر تان را نابود کنید.

روش اول:

 ابتدا باید وارد پنجره computer My شوید. در اینجا لیست درایورها را می بینید. روی منوی Tools کلیک کنید و بعد گزینه Options Folder را بزنید. در این زمان پنجره ای برای شما باز می شود که باید در آن گزینه View را انتخاب کنید و سپس گزینه folders and files hidden Show  را فعال نمایید.

در قسمت پایین گزینه دیگری را مشاهده می کنید که باید تیک آن را بردارید. این گزینه Hide Files System Operationg ،protected است. در مرحله بعد Ok را بزنید و با راست کلیک کردن و زدن open به داخل درایوهای خود بروید. دقت کنید که برای وارد شدن دابل کلیک نکنید چون ویروس ها دوباره فعال می شوند.

در این پنجره فایل های inf.autorun را پیدا کرده و آن ها را پاک کنید. این عملیات را باید برای همه درایورها انجام دهید. بعد از اینکه این فایل ها را برای همه درایورهای خود پاک کردید بدون انجام کاری دیگر Restart کنید.

روش دوم :

روش دوم به این صورت است که ابتدا کلید F8 را فشار می دهید تا سیستم در حالت mode safe راه اندازی شود و سپس از منوی استارت گزینه run را بزنید. بعد از آن داخل کادر کلمه cmd را تایپ کرده و Ok  کنید.

عبارت زیر را یکی یکی بنویسید و سپس کلید enter را بزنید. این کار را برای همه درایو های خود انجام دهید. در عبارت زیر به جای X باید نام درایو ها را بنویسید.

del X:/autorun.inf\a:h

 del X:/autorun.inf\a:r

del X:/autorun.inf\a:s

روش سوم:

exe.copy تروجانی است که در بعضی مواقع در همه درایورهای شما قرار می گیرد. این تروجان بعد از هر بار کلیک بر روی درایور ها فایل inf.autorun را اجرا می کند. از روش هایی که می توانید از طریق آن این ویروس را پاک کنید از بین بردن پروسه های exe.temp1 و exe.temp2 است.

برای انجام این کار ابتدا باید سیستم را به صورت mode safe راه اندازی کنید. توجه داشته باشید که نباید به هیچ عنوان روی درایورهای خود دابل کلیک کنید. چون با این کار ویروس inf.autorun که در درایو هایتان قرار دارد باعث فعال شدن پروسه های exe.temp1 و exe.temp2 می شود.

بعد از راه اندازی سیستم به صورت safe mode راست کلیک کنید و گزینه open را بزنید تا وارد درایو C ویندوز شوید و به پوشه Windows و بعد هم به پوشه system32 بروید. سپس دو فایل exe.temp1 و exe.temp2 را حذف کنید.

قابل ذکر است در بعضی از نسخه ها ویروس exe.copy و ویروس inf.autorun حتی درون پوشه %% win هم وجود دارد. اینجا ضرورت ورود به درایورها فقط با راست کلیک کردن مشخص تر می شود.

نکته: قبل از این کار باید ابتدا این پروسه ها را از Manager Task پاک کنید. به این ترتیب ابتدا کلید های ترکیبی delete+alt+ctrl را همزمان بزنید و وارد Manager Task شوید و پروسه های exe.temp1 و exe.temp2 را از لیست processes با کلیک بر روی آن ها و زدن process end حذف کنید.

 ویروس inf.autorun با هر بار فعال شدن باعث می شود دو فایل exe.xcopy و exe.host در همان درایو فعال شوند و دوباره دو فایل exe.temp1 و exe.temp2 را بسازند.

مراقب باشید که فایل های exe.xcopy را با فایل های خود windows که درون پوشه system32 هستند اشتباه نگیرید. حجم این فایل ها می تواند به شما در شناسایی آن ها کمک کند. اگر  حجم فایل exe.xcopy معادل ۳۲ کیلو بیت بود مربوط به خود ویندوز می شود. در غیر این صورت  فایل ویروس است.

در این مرحله فایل های سیستمی را مثل روش اول از حالت Hidden خارج کرده و ویروس inf.autorun را پاک کنید. سپس درایو های خود را چک نمایید. اگر فایل هایی با عنوان exe.xcopy و exe.host مشاهده کردید با خیال راحت آن را پاک کنید.

چگونه از شبکه وای‌فای خود محافظت کنیم؟

امنیت نامناسب برای شبکه‌ی Wi-Fi خانگی مثل باز گذاشتن قفل در خانه‌تان هنگام مسافرت است. البته که ممکن است این وضع هفته‌ها ادامه پیدا کند و اتفاق بدی نیافتد، اما یک غریبه می‌تواند روی تختتان بخوابد، از غذاهای یخچالتان استفاده کند و تلویزیون جدیدتان را بدزدد. حفاظت از شبکه‌ Wi-Fi از افتادن اطلاعات شخصیتان در دست افراد غیرقابل اعتماد جلوگیری می‌کند و بر خلاف تصور برخی افراد آنقدرها هم کار مشکلی نیست.

رمزعبور پیش‌فرض را تغییر دهید

بعضی از تولیدکنندگان روتر اسم شبکه و رمزعبور ادمین استاندارد دارند و بعضی این اطلاعات را روی هر دستگاه چاپ می‌کنند. ترکیب دقیق این می‌تواند از دستگاهی به دستگاه دیگر متفاوت باشد، اما با این حال یک هکر به آسانی با یک جستجوی ساده در اینترنت می‌تواند به آن دسترسی پیدا کند. هنگامی که شبکه‌تان را تنظیم می‌کنید، SSID را به اسمی که برای خودتان به آسانی قابل تشخیص است تغییر دهید و رمزعبوری قوی انتخاب نمایید. این اولین و مؤثرترین قدم برای دفاع در برابر هکرها است.

SSID شبکه را پنهان نکنید

روتر شما به طور پیش‌فرض اسم شبکه را در فضای اطراف نمایان می سازد تا دستگاه‌ها بتوانند آن را تشخیص بدهند و به شبکه متصل شوند. اما بر خلاف باور عمومی، غیر فعال کردن این امکان از دسترسی هکرها به شبکه شما جلوگیری نمی‌کند. با این کار شما تنها شبکه را پنهان می‌کنید و در صورتی که تنظیمات امنیتی دیگری وجود نداشته باشد، شبکه در برابر حملات آسیب‌پذیر خواهد بود. در حقیقت غیرفعال کردن نمایش SSID ممکن است در بعضی سیستم‌ها باعث اختلال شود.

فایروال را فعال کنید

فایروال روتر مثل یک نگهبان از شبکه و ترافیک روتر محافظت می‌کند. اشتراک فایل و اشتراک پرینتر را در تنظیمات فایروال غیرفعال کنید. Stealth Mode یا حالت پنهان روتر را فعال نمایید تا ترافیک ICMP مسدود شود. با این کار هکرها نمی‌توانند به اطلاعات شما دست پیدا کنند یا شبکه را برای نقاط ضعف در تنظیمات بررسی نمایند. بهترین راه برای اطمینان از عملکرد فایروال این است که به آن نفوذ پیدا کنید. برای این کار می‌توانید از ShieldsUP!  یا نرم‌افزارهای مشابه استفاده کنید.

میان‌افزار روتر را به طور مرتب به روز رسانی کنید

شرکت‌های تولید‌کننده با ارایه آپدیت‌های امنیتی، دستگاه‌ها را در برابر آسیب‌پذیری‌ها و تهدیدهای جدید امن نگه می‌دارند. در صورتی که روترتان از نرم‌افزاری برای آپدیت خودکار استفاده نمی‌کند، هر از چند گاهی سایت تولیدکننده را برای آپدیت‌های جدید چک کنید. این کار عملکرد روتر را در بهترین حالت نگه می‌دارد و مشکلات امنیتی جدید را از بین می‌برد.

نکات دیگر برای امنیت وای‌فای

  • از رمزعبورهای آسان و ضعیف مثل شماره تلفن یا تاریخ تولید و همچنین رمزعبوری بیش از حد پیچیده استفاده نکنید. همچنین می‌توانید از اپ‌های مدیریت پسورد روی موبایل استفاده کنید. به عنوان مثال اپلیکیشن    LINKSYS Smart Wi-Fi امکانات متعددی برای تنظیمات امنیتی روتر های LINKSYS در اختیار قرار می گذارد.
  • آپدیت‌ها برای امنیت تمام دستگاه‌ها و نرم‌افزارها مهم هستند. مرورگر وب، فایروال کامپیوتر و آنتی ویروس خود را به روز نگه دارید.
  • از بین تمام استانداردهای رمزگذاری Wi-Fi، پروتکل امنیتی WPA2 امن‌ترین است.
  • یک شبکه مجزا برای مهمانان بسازید تا از دسترسی دیگران به شبکه اصلی و کامپیوترهای متصل به آن جلوگیری کنید. شبکه مهمان باید SSID و رمزعبوری متفاوت داشته باشد.

از فیلتر MAC address استفاده نکنید. این روش تنها به دستگاه‌هایی با MAC address ثبت شده اجازه دسترسی به شبکه را می‌دهد. این روش در نگاه اول به نظر امن می‌آید، اما جعل MAC address کار دشواری نیست و علاوه بر آن، این فیلتر می‌تواند باعث تاخیر و مشکلات اتصال در شبکه شود

آموزش برنامه نویسی به زبان ویژوال بیسیک

کاربر عزیز !

محتوای الکترونیکی با موضوع آموزش برنامه نویسی به زبان ویژوال بیسیک تولید شده توسط گروه رایانه استان شامل 6 بخش از لینک های زیر قابل مشاهده است .

این آموزش ها نیازی به نرم افزار خاصی نداشته و با نسخه های بروز مرورگرهای firefox یا  chrome  براحتی قابل اجرا هستند . در صورت نیاز ، افزونه  flash را روی مرورگر خود نصب کنید :

الگوریتم

معرفی ویژوال بیسیک

متغیرها ، ثابت ها و عملگرها

جند دستور مهم

ساختارهای کنترلی

رویدادها در VB